BioBlitz

Ökoiskola Hírek, Programok

A mai nap BioBlitznek indult, de lett belőle I. Rákos-patak természetbúvár nap.

A nap az érdeklődőknek, laikusoknak, kicsiknek és nagyoknak szólt, az előadók, terepi vezetők közérthetően és humorosan vezettek minket. Hála azoknak akik ide szánják az idejüket, hiszen a természet rendkívül törékeny, és nehezen regenerálódik. Fontos tudnunk hogyan vigyázhatunk rá. Az esetek többségében csak kicsit kell odafigyelnünk. Mert tudomást sem veszünk arról, hogy egy ökoszisztéma részeként élünk mi magunk is. Legalábbis helyes volna, ha nem folyton tőlünk független rendszerként gondolkodnánk róla. Az érdeklődő laikusok tájékoztatása tehát elengedhetetlen.

Az RSR teraszán volt a bázis, itt a MATE Zoológiai Szakkollégium standjánál lehetett talajjal rajzolni, bagolyköpetet boncolni, mikroszkópozni, avart turkálni. Rácsodálkozni az élet nyomaira a leghétköznapibb anyagokban. Amiről adott esetben kiderült, hogy nem is annyira hétköznapi.

10:00-kor már a patakparton voltunk, kerestük a vízi makrogerincteleneket, ezek az aljzaton élő, szabad szemmel látható állatok, kérészlárvák, bolharákok, tegzesek. A Csodapók világa. Csészényi vadon. Helyes lenne ismernünk ezeket az apróságokat. Sok ártalmatlan, ugyanakkor komoly szerepe van az egyensúly fenntartásában. Furcsa, hogy sokan a 21.században még mindig babonás hiedelmekkel közelednek feléjük, ami rájuk nézve végzetes.

A teremben volt előadás a talajokról, a borostyánról, és a denevérek titkos életéről. Kiváló előadók, mint afféle interaktív könyv, bármire tudtak válaszolni. Bosszantottak azok a kérdések, amik már csak otthon jutottak eszembe. Nem baj, lesz még ilyen, csak el ne felejtsem. Pedig volt információ éppen elég, ennyit nehézkes fejben tartani.

A botanikus, Prof.Dr.Penksza Károly, a MATE növénytan professzora, egyetemi tanár  növényvakság elleni botanikai sétája osztatlan sikert aratott…tudom, mit nézek idén nyáron: YouTube csatornáját,a Botanikus a konyhában-t. 

94f1bc98-1f70-4b8e-b0d3-35a5a2339371