Ökoiskola
Az Ökoiskola Cím azon nevelési-oktatási intézmények elismerése, amelyek példamutatóan magas színvonalon, intézményi keretek között is átgondoltan, rendszerűen és mindennapi gyakorlatként foglalkoznak a fenntarthatóságra neveléssel.
Az Örökös Ökoiskola címmel rendelkező iskolák bizonyítottan legalább 6 éve színvonalasan képviselik a fenntarthatóságra nevelés ügyét szűkebb, tágabb környezetünkben.
Az Ökoiskola Cím elérésével az Intézmény:
- automatikusan csatlakozik a hazai Ökoiskola Hálózathoz, és így részesévé válhat a szervezeti tanulás, fejlődés folyamatának,
- 3 évig használhatja az Ökoiskola logót,
- rendszeres tájékoztatást kap az aktuális pályázati kiírásokról, szakmai hírekről, erdei iskolai lehetőségekről az Ökoiskola Hírlevélen keresztül,
- cselekvési lehetőséget biztosít diákjainak környezetük megóvására, alakítására,
szélesebb körben vehet részt hazai és nemzetközi iskolai vagy környezeti nevelési hálózatok munkájában, - programjai finanszírozásához pályázati úton forrást teremthet.
Iskolánk ökoiskolai programjai, tevékenységei:
- Éves ökoiskolai munkaterv készítése az öko-munkacsoport segítségével
- Jeles napok ünneplése, plakátkészítés (Vizes élőhelyek napja, Víz világnapja, Föld napja, Madarak és fák Napja)
- Madáretetés folyamatosan a téli hónapokban
- Szelektív hulladékgyűjtés szervezése
- Pályatakarítás
- Országos akciónapokon való részvétel (Te Szedd)
- Erdei iskolai programban való részvétel
- Természetismeret háziversenyek és Föld Napja vetélkedő szervezése
- Folyamatos kapcsolattartás a Magyar Környezeti Nevelési Egyesülettel
- „Otthon az erdőben” projekt megvalósítása (második alkalommal)
- Környezeti neveléssel kapcsolatos akciókban való részvétel (Európai Hulladékcsökkentési Hét)
- Előadók hívása környezeti nevelés témakörében (Dunavirág-Vizibusz)
- Öko-Hét szervezése, Újratáska program
Beszámolók az elmúlt évekből:
Az intézmény ökoiskolai tevékenységének általános bemutatása
Iskolánk 2009-ben nyerte el az ökoiskola címet. E megtisztelő cím birtokosaként fontos feladatok hárultak az iskola vezetőségére, dolgozóira és tanulóira egyaránt. Minden belső és külső kommunikációnknak, programunknak és nevelési munkánknak tükröznie kell az t az elhivatottságot a környezeti munka területén, amivel e címet kiérdemeljük.
Az iskola arculata, az épület, az udvar átalakítása és a belső dekorációk tükrözik a fenntarthatóságra való nevelési törekvéseinket. A jeles napokon plakátok készülnek és kerülnek ki az öko-faliújságra.
Az iskola főépülete régi építésű, folyamatos állagmegőrzésre van szükség,a nyílászárók cseréje és a világítótestek energiatakarékos izzókra való cseréje segíti az energiatakarékosabb fenntartást.
Az iskolaudvaron évről-évre folyamatosan bővül az ültetett növények köre, a zöld szigetek üde színfoltjai a betonudvarnak.
Legnagyobb fejlesztésünk a 2014-es sikeres napelem pályázat eredményeképpen a napelemek felszerelése,melyeket még rajtunk kívülálló okokból nem tudtunk beüzemelni.
Az iskolában az év közben az összegyűlt papírt az évente kétszer megszervezett papírgyűjtésen adjuk le. Beneveztünk a Pontvelem elemgyűjtési akciójába, iskolánk előkelő helyen szerepel az országos listán. Az udvaron elhelyezett komposztáló edények biztosítják, hogy a zöldhulladékot i s megfelelően kezelhessük.
Oktató-nevelő munkánkban helyet kapnak a helyi közösségi élethez kapcsolódó tevékenységek is,rendszeresen részt veszünk az Európai Autómentes nap kerületi rendezvényén. évente részt veszünk a TeSzedd országos akcióban is, legközelebb a Rákosmente Önkormányzata képviselőivel közösen hirdetjük a szemétszedést.
Igyekszünk példát mutatni a tanulóknak és az iskola környezetében élőknek környezetünk védelmére, az iskola környékét és a hozzánk tartozó sportpályát heti beosztás szerint takarítják az osztályok. A oktató-nevelő munka nem szorul be az épület falai közé, ugyanis mindennapi életünk része szabadban tartott foglalkozások megtartása.
Az iskolaudvar zöld felületeinek, természetbarát anyagból készült játszóterének és a sportpályánk adta lehetőséget ki tudjuk aknázni a napközis munka, a testnevelés órák, valamint a sport-illetve hagyományőrző napok megrendezésekor.
A természet tanulmányozása tanteremben, iskolán kívül és a szabadban is folyik. A Bakancsos szakkör rendszeresen szervez túrákat, évente több évfolyam is részt vesz erdei iskola programokon, minden évben megrendezésre kerülnek az osztálykirándulások.
Iskolánkban az öko-munkacsoport tagjai is részt vesznek a minden tanév elején elkészülő ökoiskolai munkaterv elkészítésében. A munkaterv az intézmény honlapján elérhető.
Az iskolai diákönkormányzat éves munkaterve szervesen illeszkedik az ökoiskola munkatervhez.
A 2013 elején megalakult ZöldDÖK tagjai szervezik az iskolai energia őrjáratot, a dísznövények gondozását, a téli madáretetést és a környezetvédelmi témájú versenyek lebonyolítását, zsűrizését.
A nevelőtestület tagjai érdeklődnek a fenntarthatósággal kapcsolatos programok, rendezvények iránt.Az iskola éves munkatervében és a havi ütemtervben is megjelennek az ökoiskola tevékenységhez kapcsolódó programok, felelősökkel, határidőkkel.
Minden évben megünnepeljük a jeles napokat, különös tekintettel a környezet-és természetvédelemmel összefüggőkre. Hagyománnyá vált, hogy tavasszal a Föld Napja köré Öko-hetet szervezünk, meghívott előadóval, illetve gyakorlati foglalkozásokkal. E programok közé tartozik a szervezett tértakarítás,talaj-és vízminőség vizsgálat,növényültetés, plakátkésztés, újratáska foglalkozás.
Évente megjelenik évkönyvünk, ami tanulóinkhoz is eljut, ebben a tanév elért eredményeit, híreit tesszük közzé. Fontos a szülőkkel való kapcsolat a közösség összetartó ereje, ősszel megrendezzük a Családi Napot iskolaszépítéssel, közös munkával. A rendezvényeinken, kézműves foglalkozásainkon igyekszünk természetes alapanyagokat használni. A konyhán az étkezés során megmaradó ételt a rászorulók kapják. Rendszeresen szervezünk ruhagyűjtő akciókat a szegényebb sorsú gyerekek részére.
A helyi és az országos médiában is megjelenünk. Az iskola honlapja naprakész információkkal szolgál az érdeklődőknek.
Kapcsolataink az ökoiskola cím elnyerésével folyamatosan bővülnek. Az Ökoiskola hálózat hírlevelét rendszeresen elolvassuk és az ott közzétett versenyeket, rendezvényeket, programokat, lehetőségeket hirdetjük és lehetőség szerint élünk velük.
Civil szervezetekkel és helyi vállalkozókkal is kapcsolatban vagyunk, a jövőben tervünk e kapcsolatok elmélyítése az ökoiskolai munka terén.