Az Összetartozás Napja, június 4.

Akkor Te román vagy? Csak apád az? Ilyen, és ehhez hasonló rossz ízű kérdésekkel bántjuk egymást, mert senki nem mesélt arról, hogy mi történt itt, már több is, mint száz éve. Mert a tudás megszerzése bonyolult. Ezt mi egy iskolában pontosan tudjuk, mondjon bárki bármit. Az, hogy valaki hangulatot keltsen, ahhoz nem tanítania kell, csak meg kell állapítania, valaki miért nem tartozik hozzánk: aki külföldön él, az nem is lehet igazi magyar. Pedig gyakran mélyebben megélik a magyarságukat a kisebbségben élők, mint akiknek ez természetes volna. Mi pedig éppen őket bántjuk. Hány nagy magyar gondolkodónk született az azóta elcsatolt területeken! Janus Pannonius, Mátyás király, Kölcsey Ferenc, Bólyai János, Bartók Béla, Lajkó Félix...stb, a sor nagyon hosszú. Meg kell értenünk, meg kell tanulnunk, mit jelent, hogy mi a történelem viharai ellenére is összetartozunk, hiszen mi mindannyian magyarok vagyunk.