Kutatók éjszakája - nappal is!
Ez a rendezvénysorozat a tudományok ünnepe. Megnyílnak a laboratóriumok, előadótermek, tudósok szerveznek természet megfigyeléseket…stb. Annyi a program, hogy nem is fér az éjszakába, ezért megtoldották a nappallal is. Több osztályunk tanult ezen a napon különleges módon, az intézményen kívül.
Madárgyűrűzés a Naplás-tónál; Váradi Nóra felvétele |
Ha Kutatók Éjszakája, akkor azt mondhatom, hogy lassan hazajárunk a Bercsényibe (Közép-magyarországi ASzC Bercsényi Miklós Élelmiszeripari-Környezetvédelmi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium) hiszen már harmadszor veszünk részt kémialaboros rendezvényükön. Idén is a hetedik évfolyam diákjai vettek részt az eseményen. Két óra alatt megfordultunk a szikvíz-készítő üzemben, egy hangmérő laborban, és a kémiai laborokban. Megtudtuk mi a tejtűzijáték, a durranógáz-próba, hogyan kell titrálni, és a hangerőmérésnél az is kiderült, melyik osztály kiabál a leghangosabban.
Két osztályunk a Magyar Nemzeti Múzeum kísérleti régészeti programjain vett részt. Megismerkedtünk a római hétköznapokkal, felöltöttük a ruháikat, megtanultuk, hogyan különböztették meg magukat a szabad polgárok, milyen viseletet kötöttek előjogokhoz, hogyan állították elő a tárgyaikat. Majd kincskeresésre indultunk, rengeteg érdekes és szép tárgy között keresgéltük a rejtvényünk megoldásait, és tudtuk meg, hányféle kultúra virágzott itt azelőtt, hogy magyarok telepedtek meg a Kárpát-medencében.
Sokkal izgalmasabb így tanulni. Látni a lelkes tárgyakat, amik már sokkal régebben a földbe kerültek, mint ahogy Krisztus Urunk köztünk járt. Látni ipari eljárásokat, amit értünk, sőt tanultuk, de élőben nem papírízű, hanem élmény. Hiszen mi önthettük bele, nyitottuk meg, kevertük össze, és akkor is vártuk a hatást, ha előre tudtuk mi lesz. Mert a tudomány izgalmas, akár egy remek játék. Ismerni kell a szabályait, és akkor rengeteget megtanulhatunk a teremtésről, sőt, nagy fizikusok szerint magáról a Teremtőről is.
V.M.